• Acasă
  • News
  • Nemulţumiţi de noua lege a salarizării, mii de sindicalişti de la Sanitas au protestat în Capitală

Nemulţumiţi de noua lege a salarizării, mii de sindicalişti de la Sanitas au protestat în Capitală

News
Distribuie
7 zile
Mii de sindicalişti de la Sanitas, veniţi din toată ţara, au protestat miercuri la sediul Guvernului faţă de noua lege a salarizării şi apoi au plecat în marş spre Piaţa Constituţiei.
Sindicaliştii cer respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităţilor, dialog social "real" cu autorităţile.
Sanitas solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate şi a respectului faţă de angajaţii din sănătate şi din asistenţă socială.
(Videojurnalist: Alfred Schupler; Editor video: Traian Arsenescu; Redactor: Costin Motroaşă)

Interviuri

Video Card image
Roxana Bojariu, climatolog: Vom avea veri cu temperaturi din ce în ce mai mari
10 luni
Video Card image
INTERVIU / Miruţă: Este un eşec al statului că nu reuşeşte să-i atragă pe specialiştii români în IT să producă plus valoare aici
11 luni
Video Card image
INTERVIU Ministrul Andras Demeter: Cultura instituţionalizată rămâne închistată, blocată în sistemele socialiste
11 luni

Documentar Agerpres

Video Card image
REPORTAJ Terapeuţi cu codiţă - câinii utilitari, partenerii psihoterapeuţilor
11 luni
Video Card image
Muzeul de Artă Populară „Dr. Nicolae Minovici”
aproximativ un an
Video Card image
Tezaurul MNIR - Coroana Reginei Maria
aproximativ un an

Perspective

Video Card image
INTERVIU/Alexandru Florian (Institutul „Elie Wiesel”): Ne-am așteptat la o intensificare a mesajului extremist, dar nu la cotele astea
11 luni
Video Card image
INTERVIU/Dana Craiu: Diagnosticul cu o boală rară este, pentru pacient, pentru familia sa, o dramă
12 luni
Video Card image
INTERVIU/Alexandru Alecu: Nu e ușor în UPU, oamenii nu înțeleg. S-a întâmplat să fim scuipați, înjurați, au aruncat cu apă în noi
10 luni