Teodora Şerban - Consiliul Local al Copiilor: Adulţi, ascultaţi-i pe copii, părerea lor e valoroasă!
Interviuri
Distribuie
9 zile
Teodora Şerban are 13 ani şi este membru în Consiliul Local al Copiilor Bucureşti. Pe lângă şcoală, Teodora mai are ceva important de făcut: participă alături de colegii ei la întâlniri cu reprezentanţi ai autorităţilor, încercând astfel să facă auzită vocea copiilor, atunci când sunt luate decizii cu impact asupra lor. Într-un interviu acordat AGERPRES, de 1 iunie, Teodora vorbeşte despre provocările pe care le au copiii şi adolescenţii în 2026. "Atunci când părinţii nu-ţi oferă un sistem de sprijin, te duci şi cauţi la prieteni şi, câteodată, prietenii, anturajul poate fi unul negativ care te face să faci nişte acţiuni pe care nu le-ai face de obicei şi care îţi fac rău. Noi avem nevoie de adulţi deschişi la conversaţie, care să ne asculte şi pe noi", spune Teodora. (Videojurnalist: Marian Vlăduţ; Editor montaj: Andrei Cârlan; Reporter: Marilena Gheorghiţă)